Kirjastus Valgus andis välja esimese eestikeelse materaamatu - MATE. Lõuna-Ameerika jõujook. Autoriks Soome ajakirjanik ja etnoloog Johanna Pohjola, kes on elanud Argentinas ja joonud sadu liitreid matet. Tema raamatu eestikeelses väljaandes on mate tutvustamiseks sõna saanud ka Matemaailm - Leida Lepik ja Tanel Murre, meie sõbrad ja toetajad Anneli Talvik, Artur Talvik, Arne Maasik, Eva Kumpas, Maarja Kumpas, Liis Kängsepp, Kaileen Mägi ja nüüdseks juba Soomes elav Eesti tuntuim matejooja Mikko Fritze.
MATE – matepuu lehtedest valmistatav tõmmis – on hästi tuttav juba ka paljudele eestlastele. See ergastav jook on leebem kui kohv ning sisaldab rikkalikult vitamiine, mineraalaineid, aminohappeid ja antioksüdante. Mate vähendab söögiisu, ergutab südametegevust, parandab mälu ja tugevdab närvisüsteemi. Kirbet ja maalähedast tõmmist juuakse – täpsemalt imetakse matetopsist läbi sõelaga kõrre – uskumatutes kogustes peamiselt Lõuna-Ameerikas. Eesti matekultuuris leidub Lähis-Ida mõjusid, kuna Eesti esimese mate(veebi)poe loojad tutvusid matega Süürias.
Raamat pakub õpetust algajale matejoojale ning viib lugeja elamusreisile Lõuna-Ameerikasse, kus mate on nagu suvila või saun Eestis: kiirustamisest vaba eluviis, rahulik rituaal ja võrdsuse sümbol. Enamgi veel – see on jagamise kunst, lõõgastunud meelteseisund ja püha institutsioon.